درباره جشنواره ایده های برتر دانش آموزی

اولین جشنواره ایده های برتر دانش آموزی در  سال تحصیلی ۹۵-۹۴  به ابتکار خانم دکتر سلمانی (دبیر علمی و اجرایی جشنواره)  از پژوهش سرای بصیرت ناحیه دوشهرری در سطح شهرستانهای استان تهران با حمایت معاونت آموزش متوسطه استان جناب آقای شفیع پور و معاونت آموزش متوسطه ناحیه۲ ری جناب آقای محمدی و با شرکت حدود ۵۰۰ نفر از دانش آموزان خلاق و ایده پرداز استان، میان دانش آموزان متوسطه اول و دوم برگزار شد. داوری طی سه مرحله در ۸ رشته علمی صورت گرفت و ۵۰ ایده بعنوان برگزیده معرفی شدند. تعدادی از ایده های ارائه شده در این جشنواره با هدایت دبیر جشنواره به مرحله کشوری جشنواره نوجوان و جوان خوارزمی راه یافتند و یا برای ثبت اختراع هدایت شدند.

با کسب این تجربه موفق، دومین جشنواره استانی ایده های برتر دانش آموزی در سال تحصیلی ۹۶-۹۵ با شرکت داش آموزان دوره اول و دوم متوسطه استان تهران (شهر تهران و شهرستان های تهران) وثبت ۲۹۰۰ ایده در دوبخش گروهی و انفرادی برگزار شد. کلیه مراحل ثبت ایده و داوری بصورت اینترنتی انجام و ۱۰۰ ایده انفرادی و ۶ ایده گروهی و یک ایده برتر کارآفرینی انتخاب و به همراه ۱۰ مدیر و دبیر راهنمای  برتر روز چهارشنبه ۸ آذر ۹۶ در مراسمی با شکوه با حضور و سخنرانی  معاون محترم آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش جناب آقای زرافشان، مورد تقدیر و تشویق قرار گرفتند.

ثبت ایده سومین جشنواره ایده های برتر دانش آموزی از زمستان ۹۶ در پایگاه stideas.ir آغاز شد. و ۱۹۵۱ ایده در دو بخش فردی و گروهی و در سه مقطع تحصیلی دوره دوم ابتدایی، دوره اول و دوم متوسطه فنی حرفه ای و کاردانش، در پایگاه اینترنتی جشنواره ثبت و کد گذاری شد. در این دوره از جشنواره علاوه بر دانش آموزان استان تهران، دانش آموزان سراسر کشور مجاز به ثبت ایده شدند.

دبیرخانه جشنواره ایده های برتر دانش آموزی طی برگزاری سه دوره، ارتباط خود را با برگزیدگان حفظ نموده و در حد توان، حمایت علمی و مالی ایده های برتر جهت تبدیل به طرح، ساخت و ثبت اختراع را نیز در دستور کار خود قرار داده است و تلاش فراوانی جهت معرفی دانش آموزان ایده پرداز نموده است که حضور ۲۱ دانش آموز برگزیده در برنامه تلوزیونی فرصت برابر شبکه آموزش سیما از آن جمله است.

برگزاری جلسات مشاوره و هدایت ایده های برگزیده با حضور اساتید توانمند در محل دبیرخانه جشنواره و یا بصورت غیر حضوری انجام می گردد. هم چنین تشکیل کانال تلگرام به آدرس @studentstopideas و ارائه آخرین دستاوردهای علم و تکنیک های ایده پردازی و خلاقیت از فعالیت های دبیرخانه جشنواره ایده های برتر دانش آموزی بود.

به علاوه براساس نیاز دانش آموزان صاحب ایده در رشته هایی که بیشترین تعداد ایده در آن ارائه شده است، آموزش های تخصصی و فوق تخصصی جهت ارتقای سطح ایده ها آغاز شد. در این راستا دوره های آموزش کاربردی الکترونیک، رباتیک، اینترنت اشیاء، علوم شناختی، کشت سلول و بافت گیاهی، ساخت پرینتر سه بعدی پیشرفته و… با بهترین اساتید توسط دبیرخانه جشنواره برگزار و دانش آموزان اجرایی نمودن ایده های خود را در این زمینه ها اغاز نمودند.

دانش‌آموزان صاحب ایده‌های برتر در مراسم اختتامیه سومین جشنواره ایده‌های برتر دانش‌آموزی روز چهارشنبه ۲۸ فروردین ۹۸ مورد تقدیر قرار  گرفتند.

از آنجا که ارائه ایده خلاق نخستین گام در تحقق رویاها و بهبود وضع موجود است، در راستای تحقق گام های بعدی، طی مذاکراتی که با مدیرکل توسعه کارآفرینی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و مدیریت توسعه کارآفرینی و اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران انجام شد، مقرر شد دانش آموزان برگزیده به عضویت “باشگاه کارآفرینان نوجوان” در آمده و پس از گذراندن مراحل آموزشی- مهارتی انشاءالله شاهد رویش کارآفرینان فردا باشیم.

ارتباط با ما

  • شهرری میدان نماز انتهای خیابان یزدانخواه جنب مدرسه ارشاد پژوهش سرای دانش آموزی بصیرت
  • ۵۵۹۰۶۹۱۶ روزهای شنبه تا دوشنبه ۹ الی ۱۳
  • studentstopideas@info.ir